Rapid Spaceback

Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC)

ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) her sürücünün aracın kaymaya başladığı kritik durumları kontrol altında tutmasına yardımcı olur. Kontrol ünitesi, aracın sürüş davranışına ilişkin mevcut verileri sürekli olarak önceden yüklenmiş olan verilerle karşılaştırır. Değerler eşleşmez ise kontrol ünitesi tarafından aracı dengeleme komutu verilir. Stabilite programı, ABS, ASR ve diğer birkaç özel sensörün uyumlu çalışması ile maksimum güvenliği sağlar. Bu özellik, tekerleklerin patinaja düşmesini veya kilitlenmesini önlemeye yardımcı olur.

Xenon farlar

Rapid Spaceback, aydınlatma teknolojisinde bir yeniliğe sahip olan ilk ?KODA otomobilidir - düşük enerji tüketimine sahip xenon kısa huzmeli farlar. Bu farlar, halojen farlara kıyasla daha uzun ve geniş bir huzme oluşturur, %33 daha yüksek aydınlatma gücüne ve üç katına kadar daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. Standart xenon farlara kıyasla daha düşük ışık gücü nedeniyle far yıkama veya dinamik yükseklik ayarı özelliklerine sahip olması gerekli değildir. Gün ışığına benzer, hoş bir renk oluşturur.

Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL)

Bir tarafta kuru asfalt ve diğer tarafta buz veya kar bulunan yollarda, EDL diferansiyel kilidi farkını hissedeceksiniz. Bu sistem ABS sensörleriyle birlikte çalışır. Elektronik kontrol ünitesi, çekiş tekerleklerindeki ABS tekerlek hızı sensörlerinden sürekli olarak veri alır. ECU tekerlerden birinin patinaja düştüğünü algılarsa, hızını diğer, patinaj yapmayan tekere eşitlemek için bu tekere fren basıncı uygulanır. Bu özellik aynı zamanda torku daha iyi çekişe ve daha fazla güç aktarabilen tekere yönlendirir.
EDL'nin avantajları, hızlanma sırasında çekiş tekerleklerinden birinin tutunma oranı düştüğünde en belirgin biçimde ortaya çıkar.
Yan hava yastıkları
Ön koltuklarda bulunan yan hava yastıkları, yandan çarpışma durumunda hem sürücünün hem de yolcunun göğsünü ve kalçasını korur.?
Isofix ankraj noktaları
Arka koltuklardaki Isofix ankraj noktaları, koltukların araca daha iyi monte edilmesini sağlar ve aracın gövdesine daha iyi sabitlenmesine imkan tanır. Bu özellik, bir kaza durumunda emniyet açısından önem taşır. Bagaj bölmesindeki ek bağlantı noktaları, çocuk koltuğunun TopTether sistemi aracılığıyla sabitlenmesi için kullanılabilir.?
6 hava yastığı
Hava yastıklarının başlıca amacı, emniyet kemerlerinin yardımıyla, yolcuların vücutlarının aracın sert parçalarına temas etmesini önlemek veya en azından bu temasın sonuçlarını asgari düzeye indirgemektir.?
Ön hava yastıkları
Sürücü, direksiyon simidine monte edilmiş olan ön hava yastığı tarafından korunur, yolcu ön hava yastığı (isteğe bağlı olarak devreden çıkarılabilir) ise ön göğse monte edilmiştir.?
Baş hava yastıkları
Baş hava yastıkları, ön cam bölgesini ve aracın iç yapılarını A sütunundan C sütununa kadar örter. Hem ön hem de arka koltuklardaki yolcuların başlarını korur ve bu şekilde azami emniyet sağlar.?

Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS)

ABS'nin amacı, ani frenleme durumunda bile aracın kontrol altında tutulmasını sağlamaktır. Tekerlekleri kilitlenmiş durumdaki araç, zeminin kaygan veya kuru asfalt olması fark etmeksizin kontrolden çıkar. ?KODA ABS, her tekerlekteki fren kuvvetini azaltarak tekerleklerin dönmeye devam etmesini sağlar. Bu işlev, sürücünün engelden kaçınmasına imkan tanır. ?
Elektronik kontrol ünitesi, sürekli olarak her tekerlekteki hız sensörlerinden alınan verileri karşılaştırır. Herhangi bir tekerlekte ani yavaşlama tespit edildiğinde, hidrolik sisteme fren basıncının azaltılması komutu iletilir ve bu şekilde tekerleğin dönmeye devam etmesi sağlanır.

Tekerlek devir sensöründen gelen sinyal tekrar değişir ve elektronik kontrol ünitesi,
tekerleğin yeniden dönmeye başladığını tespit eder.
Buna bağlı olarak, fren kuvvetini yeniden aktarabilir ve sensör,
fren basıncı uygulama komutunu iletir.
Bu çevrim, saniyede 16 defaya kadar tekrarlanabilir. ?

ABS üç ana bileşenden oluşur:


Elektronik kontrol ünitesi
Tekerlek devir sensörleri
Hidrolik sistem

Emniyetli gövde tasarımı

>Yüksek kaliteli rijit gövde yapısı, her tür çarpışmada emniyetin temelini oluşturur. Modern yöntemlerle şekillendirilen aroserin yüksek dayanıklılığa sahip olması için, özellikle sadece asgari düzeyde deformasyona izin verilen yolcu kabini çevresinde olağanüstü derecede güçlü malzemeler kullanılmıştır.

 
Aracın ön ve arka kısmı, çarpışma sırasında azami oranda enerji sönümlemesi sağlar. Özel motor kulakları, motorun yolcu kabinine girmesini önler. Şiddetli darbe durumunda, motor yolcu kabinin altına doğru kayarak hiç kimse için tehlike oluşturmaz. 

 
Direksiyon kolonunun tasarımı, direksiyon simidinin önden çarpışma durumunda sürücüye doğru hareketini sınırlar. Pedalların konumu, darbe anında geriye kaymalarına olanak sağlar ve sürücünün bacaklarından yaralanma riskini azaltır.