Rapid

Konfor özellikleri

SKODA Rapid konfor, fonksiyonellik, konfor ve güvenlik seviyesini daha da ileriye taşımak için çok sayıda elektronik sistem içeriyor.
Gösterge tablosu
Gösterge tablosu sade ve okunaklı şekilde tasarlanmıştır. Gösterge tablosu, direksiyon simidinin arkasındaki geleneksel konumunda bulunur ve bu konum, sürücünün bakış açısına göre en uygun şekilde ayarlanmıştır. Gösterge tablosu, sade ve belirgin stili ile gövde tasarımını tamamlamaktadır.?
Climatronic
Otomatik klima kontrollü SKODA Klimatronik sistemi, otomatik olarak sabit tutulan sıcaklık konforunu sunar. Climatronic, kabine beslenen havanın sıcaklığını, yönünü ve hızını izlemek ve ayarlamak için çeşitli sensörler ve bileşenler kullanır.?
Hız sabitleyici
Mevcut hızınızı kaydedebilirsiniz ve ardından sabit hız kontrolü siz frene, debriyaja basıncaya kadar veya sabit hız kontrolünü devre dışı bırakıncaya kadar kaydedilen hızı sürdürür.
Vites değişimi önerisi
Doğru vites tercihi, yakıt tasarrufu sağlayabilir ve aynı zamanda sürüş konforunu artırır. Daha düşük motor devri, daha düşük yakıt tüketimi ve daha sessiz çalışan motor anlamına gelir. Vites değişimi önerisi, gösterge tablosundaki ekranda görüntülenir. Ekranın sağ üst köşesindeki simgeler, doğru vitesin seçildiğini belirtir veya vites yükseltmeyi ya da düşürmeyi önerir.??
Yokuş Kalkış Desteği
Yokuş Kalkış, yokuşta arzu edilmeyen geri kayma riski ile karşılaşmadan veya el frenini kullanmak zorunda kalmaksızın aracı kolayca harekete geçirmeye olanak sağlar. Sürücü yokuşta durduktan sonra ayağını fren pedalından çektiğinde, yokuş kalkış desteği fren sistemindeki basıncı birkaç saniye boyunca sürdürür.? Böylece eğimli yollarda ilk kalkış rahat ve güvenli olarak gerçekleşir.
Görsel destekli ön ve arka park sensörleri
Opsiyonel olarak sunulan görsel destekli ön ve arka park sensörleri özellikle dar alanlarda manevra yaparken, bir engele olan uzaklığı bildiren kullanışlı bir yardımcıdır.
Elektrikli camlar
Hem ön hem de arka camlar sürücü tarafından konforlu bir şekilde kontrol edilebilir.??

Bilgi ve Eğlence Sistemleri

??
Maxi DOT ekran
Merkezi Maxi DOT ekran, sürücüyü çeşitli yol bilgisayarı fonksiyonları, dış sıcaklık, güncel saat ve kat edilen mesafe (günlük ve toplam) konusundan bilgilendirir. Ayrıca, aracın elektronik sistem ayarlarını değiştirmenize veya hararet ve yakıt seviyelerini analog göstergelerden izlemenize olanak sağlar.
Zengin eğlence ve bilgi
Bir aracı sürmeyi mümkün olduğunca güvenli ve konforlu hale getirmek, her zaman SKODA mühendislerinin en önemli hedefi oldu. SKODA Rapid, daha fazla güvenlik için kanıtlanmış destek sistemlerine ek olarak, bir dizi son teknoloji ürünü multimedya sistemi de sunmaktadır.??
Swing 5" Dokunmatik Multimedya Sistemi
Özel tasarımı, Swing 5" Dokunmatik Multmedya Sisteminin tipik özelliği olarak ortaya çıkıyor. Hıza bağlı ses seviyesi kontrolü, pek çok kullanışlı özelliğinden biri. Yüksek hızlarda yol alırken ses seviyesi otomatik olarak yükseliyor ve yavaşladığınızda ilk ayara geri dönüyor. Swing radyo, Aux-in ve USB Bağlantı Noktası sayesinde harici ses aygıtlarından müzik dinlemeye olanak sağlıyor.
Bolero 6.5" Multimedya Sistemi ve Bluetooth
6.5" boyutunda sunulan dokunmatik ekranlı Bolero Multimedya Sistemi, gelişmiş fonksiyonları ve HMI arayüzü ile mükemmel bir araç içi eğlence ortamı sunuyor. Bluetooth fonksiyonu, yolculuklarınızın konforlu ve güvenli geçmesi için iyi bir çözüm sunarken mobil cihazlarınızda bulunan müzikler, Bluetooth aracılığı ile otomobilin müzik sistemine aktarılabiliyor.
Aux-in (Harici giriş), USB
USB veya Aux-in girişleri sayesinde multimedya aygıtlarını otomobilin Swing Multimedya Sistemi ile eşleştirilebilir.USB çıkışlı aygıtlar, bağlantı kurulduğunda şarj olmaya başlar ve radyo ekranından kontrol edilebilir.
Yol bilgisayarı
??Merkezi çok fonksiyonlu ekran (MDF),  saati, vites değişimi önerisi, yol bilgisayarı, kilometre sayacı (günlük ve toplam), yakıt tüketimi, vs. gibi çeşitli yol bilgisayarı fonksiyonlarını görüntüler. Ekran krom çerçeveyle dekore edilmiştir.

Performans

Basitçe ifade etmek gerekirse, Rapid için sunulan motor yelpazesi, sürüş keyfini ve üst düzey çevre koruma değerlerini temsil ediyor. Rapid, üç adet benzinli ve iki adet dizel motor seçeneği ile beraber sunulmaktadır. Bu gelişmiş motorlar, 90 HP ile 125 HP arasında güç üretiyor ve sadece 3,6 ile 4.8 l/100 km arasında yakıt tüketiyor.

?Çevre Dostu Teknolojiler


SKODA Rapid, daha yüksek performansı daha düşük tüketim ve emisyonlarla birleştiren modern TSI ve TDI motorlarla donatıldı. Rapid'in turboşarjlı motorları, tüketimin ve emisyonların daha da azaltılması için Green tec olarak adlandırılan bir dizi sofistike teknik çözümle tamamlanmaktadır.
Düşük yuvarlanma direncine sahip lastiklerle paradan ve zamandan tasarruf edin. Daha fazlası...
Özel lastikler Düşük yuvarlanma direncine sahip lastiklerin kullanılması, hem yakıt tüketiminin hem de emisyonların azaltılması için basit bir çözüm. 

 
Düşük dönüş direnci, farklı bir lastik bileşiği, özel olarak tasarlanmış bir sırt deseni ve daha yüksek önerilen hava basıncı ile elde ediliyor. Bu nitelikler aynı zamanda lastik ömrünü uzatıyor. Lastiklerin daha nadir değiştirilmesi sadece para tasarrufu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda doğayı da koruyor.
Sürüş tarzınızı daha tutumlu, sakin ve verimli hale getirin. Daha fazlası...
Vites değişimi önerisi Doğru vites tercihi yakıt tasarrufu sağlamar ve aynı zamanda sürüş konforunu artırır. Daha düşük motor devri, daha düşük yakıt tüketimi ve daha sessiz çalışan motor anlamına gelir. Vites değişimi önerisi, gösterge tablosundaki ekranda görüntülenir. Ekranın sağ üst köşesindeki simgeler, doğru vitesin seçildiğini belirtir veya vites yükseltmeyi ya da düşürmeyi önerir.
Konforlu ve çevre dostu Daha fazlası...
DSG otomatik şanzıman Yedi ileri DSG (Doğrudan Geçişli Şanzıman) otomatik şanzıman, hem manuel hem de sıradan tork konvertörlü otomatik şanzımanın avantajlarını bünyesinde toplar ve dezavantajlarını ortadan kaldırır. DSG hızlı ve kesin vites değişimine olanak sağlar ve aynı zamanda yüksek konfor ve daha düşük yakıt tüketimi sunar.
Minimum yakıt tüketimi ve CO2 emisyon oranı Daha fazlası...
Düşük CO2 emisyonları Tamamı Euro 6 emisyon standartlarına uygun motorlar, yakıt tüketiminin ve CO2 emisyonlarının azaltılmasına yönelik bir dizi teknolojiden oluşur. Daha düşük tüketimin ve CO2 emisyonlarının temelini turbo şarjlı 1,2 TSI, 1,4 TSI ve 1,4 TDI ve 1,6 TDI motorlar oluşturur. İzlenen değerlerdeki düşüş, Start-Stop sistemi, fren enerjisi geri kazanma ve düşük yuvarlanma dirençli lastikler kullanılarak sağlanır.
Yakıt ve para israfına son Daha fazlası...
Start-Stop sistemi Araç hareketsiz durumdayken, motor çalışmayı sürdürmektedir ancak, aynı zamanda yakıt tüketmeye ve çevreyi kirleten maddeleri açığa çıkarmaya devam eder. Bu nedenle, Start-Stop sistemi araç durduktan sonra motoru otomatik olarak durdurur ve motorun yakıt tüketimini azaltır. Sürücü belirli bir süre aracı sürdükten sonra durursa, vitesi boşa alırsa ve ayağını debriyaj pedalından çekerse, motor otomatik olarak kendini durdurmaktadır. Sürücü aracını vitese geçirmek için debriyaj pedalına bastığı anda ise kendini durduran motor tekrar çalışmaya başlamaktadır.
Enerji geri kazanımı Frene her bastığınızda ve yavaşladığınızda aracınız için enerji üretirsiniz. Daha fazlası...
Enerji geri kazanımı Enerji geri kazanımı, kinetik enerjiyi yeniden kullanılabilir elektriğe dönüştürür. Motor freni sırasında, alternatör tarafından elektrikli aksama elektrik beslenir ve akü şarj edilir. Bu özellik, diğer şekilde bu görevler için harcanacak olan yakıttan tasarruf edilmesini sağlar. Araç hızlanırken veya sabit hızla yol alırken, aküde depolanan elektriği kullanır ve alternatör bu modda daha hafif yükle çalışır. Yakıt ihtiyacı, daha düşük güç seviyesine uyarlanır ve bu da daha düşük yakıt tüketimi sağlar.