Rapid

Elektronik Stabilite Kontrolü ESC)

ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) her sürücünün aracın kaymaya başladığı kritik durumları kontrol altında tutmasına yardımcı olur. Kontrol ünitesi, aracın sürüş davranışına ilişkin mevcut verileri sürekli olarak önceden yüklenmiş olan verilerle karşılaştırır. Değerler eşleşmez ise kontrol ünitesi tarafından aracı dengeleme komutu verilir. Stabilite programı, ABS, ASR ve diğer birkaç özel sensörün kabiliyetlerinden yararlanır. Bu özellik, tekerleklerin patinaja düşmesini veya kilitlenmesini önlemesine olanak sağlar. Çalışma ilkesi, motor torkunun sınırlanmasına ve önden kayma durumunda iç taraftaki arka tekerleğin veya arkadan kayma durumunda dış taraftaki ön tekerleğin frenlenmesine dayanır.?
 
 
 

Xenon farlar

Rapid' in, düşük enerji tüketimine sahip xenon kısa huzmeli farları ,halojen farlara kıyasla daha uzun ve geniş bir aydınlatma alanı oluşturur. %33 daha yüksek aydınlatma gücüne ve üç katına kadar daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. Standart xenon farlara kıyasla daha düşük ışık gücü nedeniyle far yıkama veya dinamik yükseklik ayarı özelliklerine sahip olması gerekli değildir. Gün ışığına benzer, hoş bir ışığa sahiptir.
 
 
 
 
 
 

Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL)

Bir tarafta kuru asfalt ve diğer tarafta buz veya kar bulunan yollarda, EDL diferansiyel kilidi farkını hissedeceksiniz. Bu sistem ABS sensörleriyle birlikte çalışır. Elektronik kontrol ünitesi, çekiş tekerleklerindeki ABS tekerlek hızı sensörlerinden sürekli olarak veri alır. ECU tekerlerden birinin patinaja düştüğünü algılarsa, hızını diğer, patinaj yapmayan tekere eşitlemek için bu tekere fren basıncı uygulanır. Bu özellik aynı zamanda torku daha iyi çekişe ve daha fazla güç aktarabilen tekere yönlendirir.?
EDL'nin avantajları, hızlanma veya tırmanma sırasında çekiş tekerleklerinden birinin yola tutunma oranı düştüğünde en belirgin biçimde ortaya çıkar.?
 
 

Hava yastıkları ve darbeden koruma

 
 
 
 
 
Isofix ankraj noktaları
Arka koltuklardaki Isofix bağlantı noktaları, koltukların araca daha iyi monte edilmesini sağlar ve aracın gövdesine daha iyi sabitlenmesine imkan tanır. Bu özellik, bir kaza durumunda emniyet açısından önem taşır. Bagaj bölmesindeki ek bağlantı noktaları, çocuk koltuğunun TopTether sistemi aracılığıyla sabitlenmesi için kullanılabilir.
6 hava yastığı
Hava yastıklarının başlıca amacı, emniyet kemerlerinin yardımıyla, yolcuların vücutlarının aracın sert parçalarına temas etmesini önlemek veya en azından bu temasın sonuçlarını asgari düzeye indirgemektir.?
Ön hava yastıkları
Sürücü, direksiyon simidine monte edilmiş olan ön hava yastığı tarafından korunur, yolcu ön hava yastığı (isteğe bağlı olarak devreden çıkarılabilir) ise ön göğse monte edilmiştir.?
Baş hava yastıkları
Baş hava yastıkları, ön cam bölgesini ve aracın iç yapılarını A sütunundan C sütununa kadar örter. Hem ön hem de arka koltuklardaki yolcuların başlarını korur ve bu şekilde azami emniyet sağlar.?
Yan hava yastıkları
Ön koltuklarda bulunan yan hava yastıkları, yandan çarpışma durumunda hem sürücünün hem de yolcunun göğsünü ve kalçasını korur.?
 
 

Maksimum Gövde Güvenliği

Yüksek kaliteli, rijit gövde yapısı, her tür çarpışmada güvenliğin ilk aşamasını oluşturur. Monokok karoserin yüksek dayanıklılığa sahip olması için, özellikle sadece asgari düzeyde deformasyona izin verilen yolcu kabini çevresinde olağanüstü derecede güçlü malzemeler kullanılmıştır.
 
Aracın ön ve arka kısmı, çarpışma sırasında azami oranda enerji sönümlemesi sağlar. Özel motor kulakları, motorun yolcu kabinine girmesini önler. Şiddetli darbe durumunda, motor yolcu kabinin altına doğru kayarak hiç kimse için tehlike oluşturmaz.
 
Direksiyon kolonunun tasarımı, direksiyon simidinin önden çarpışma durumunda sürücüye doğru hareketini sınırlar. Pedalların konumu, darbe anında geriye kaymalarına olanak sağlar ve sürücünün bacaklarından yaralanma riskini azaltır.

Diğer Güvenlik özellikleri

SKODA Rapid yolcuların tamamının güvenliği için tasarlandı. Bu kompakt aile otomobili, 2012 yılındaki Euro NCAP çarpışma testinde, örnek güvenlik özellikleri ile beş yıldıza layık görülmüştür. Rapid modeli, yukarıda belirtilen emniyet sistemlerinin yanı sıra aşağıdaki standart veya opsiyonel özelliklere sahiptir:
 
- ABS, panik frenleme yapıldığında veya kaygan zeminde frenleme yaparken tekerleklerin kilitlenmesini önler.
- MSR, sürücü kaygan bir zeminde yavaşladığında çekiş tekerleklerinde oluşabilecek kilitlenme hareketini önler.
- Fren asistanı, fren basıncını artırarak panik frenleme yapılması gereken durumlarda sürücülere yardımcı olur. Bu özellik, gerekli durma mesafesinin önemli ölçüde kısalmasını sağlayabilir.
- ASR, kaygan zeminlerde tekerlekler patinaja düşmeksizin yumuşak bir şekilde harekete geçmeyi ve hızlanmayı sağlar.
- Lastik hava basıncı kontrolü, lastik hava basınçlarını sürekli olarak sürücüye bildirir.
- Standart olarak sunulan yokuş kalkış destek sistemi, sürücülerin aracı yokuş yukarı doğru emniyetli bir şekilde harekete geçirmesine yardımcı olur. Sistem yüzde beş veya üzerindeki eğimlerde devreye girerek yokuşta el freni kullanmadan emniyetli şekilde kalkış yapılmasını sağlar.