Octavia

Çoklu Çarpışma Freni Özellikli ESC

Elektronik Stabilite Programı , otomobil kaymaya başladığında sürücünün kritik durumlarla başa çıkmasına yardım eder. Octavia'da, Çoklu Çarpışma Freni ESC?nin bir parçasıdır. Bu güvenlik özelliği bir çarpışmadan sonra daha fazla hasarı önlemek için otomatik olarak fren sistemini devreye sokar.

LED gündüz farları ve dinamik açı kontrollü bi-xenon farlar

Adaptif Bi-xenon farlar , hem uzun, hem de kısa farlar için mercekli xenon lambalar kullanır. Hem kısa hem de uzun farlar direksiyon hareketine bağlı olarak viraj dönüş yönüne doğru döner. Dönme mekanizması virajı optimal şekilde aydınlatmak için elektronik olarak kontrol edilir. Gündüz farlarının LED modülü (farın alt kenarında bir şerit oluşturur) sadece daha uzun ömür ve daha düşük güç tüketimine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda otomobilin önünde zarif kristal tasarımlı bir görünüm de yaratır.

Hava yastıkları ve darbeden koruma

Hava yastıkları yolcunun gövdesinin aracın sert parçaları ile temasını önlemek için faaliyete geçer. Bu SKODA modeli 9 adede kadar hava yastığı ile donatılmış olabilir.
Ön kapılarda emniyet reflektörleri
Otomobilinizi emniyetli bir şekilde terk etmenize yardım için ufak bir detay. Ön kapıları her açtığınızda, trafikteki diğer araçları otomobilinizden çıkmaya hazırlandığınız hakkında uyarmak üzere emniyet reflektörleri yanar. Böylece diğer sürücüler otomobilinizin kapısına çarpmayı önleyebilirler.?
9 adede kadar hava yastığı
Octavia Combi'nin sağlam gövdesine 9 adede kadar hava yastığı takılabilir. Yolcular kaza durumunda sağlanan bütünleşik korumaya güvenebilirler.?
Ön hava yastıkları ve sürücü için diz hava yastığı
Sürücü direksiyon simidindeki ön hava yastığı ile korunurken, ön yolcu hava yastığı (açılması isteğe bağlı) ön panele monte edilmiştir. Ön panelin alt kısmına, direksiyon kolonunun altına monte edilmiş olan sürücü diz hava yastığı önden çağrışma durumunda sürücünün bacaklarını korur.?
Ön yan hava yastıkları
Hem sürücü hem de ön yolcu koltuklarına yerleştirilmiş olan yan hava yastıkları, yandan çarpmalarda leğen kemiği, karın ve göğüs kafesinin etkin şekilde korunmasını sağlar.?
Arka yan hava yastıkları
Yan hava yastıklarının sağladığı korumadan arka yolcular da faydalanabilir.?
Baş hava yastıkları
Baş hava yastıkları yan cam alanlarını ve otomobilin A-sütunundan C-sütununa kadar bütün iç iskeletini kaplar. Ön ve arka koltuklardaki yolcuların başlarını koruyarak maksimumu emniyet sağlar.?
Isofix ankraj noktaları
Arka koltuklardaki Isofix ankraj noktaları araçtaki çocuk koltuklarının daha iyi bağlanmasını ve otomobilin gövdesine daha iyi sabitlenmesini sağlar. Bir çarpışma durumunda bu önemlidir. Bagaj bölmesindeki ilave bağlantı noktaları çocuk koltuğunun TopTether sistemi ile sabitlenmesi için kullanılabilir.

Güvenlik odaklı gövde tasarımı

Yüksek kaliteli, sağlam gövde yapısı her türlü çarpışmada güvenliğin vazgeçilmez şartıdır. Aracın ön ve arka kısımları çarpışma sırasında maksimum enerji emilimi sağlar. Özel motor kulakları motorun yolcu bölmesine girmesine engel olur. Çok şiddetli darbe durumunda, motor herhangi bir kimseyi tehlikeye maruz bırakmayacak şekilde otomobilin alt bölümüne kayar. Direksiyon kolonu tasarımı önden darbe durumunda direksiyon simidinin sürücüye doğru hareketini sınırlar. Pedalların yerleşimi darbe durumunda kayarak uzaklaşmalarını sağlar ve sürücünün bacak yaralanması riskini azaltır.

Diğer Güvenlik Özellikleri

SKODA Octavia tavizsiz bir güvenlik konsepti sunar. Bu kompakt sedan, örnek oluşturan emniyet özellikleri nedeniyle, 2013 Euro NCAP çarpışma testlerinde beş yıldızla en yüksek güvenlik derecesine layık görülmüştür. Yukarıda belirtilen güvenlik sistemlerine ek olarak, Octavia için standart veya opsiyonel olarak aşağıdaki özellikler de mevcuttur: 
 
 

*EDL hızlanma veya yokuş çıkma sırasında çekiş tekerleklerinin birisinde düşük çekiş ile yardım eder.

*ABS acil frenleme durumunda veya kaygan zeminlerde fren yapıldığında tekerleklerin kilitlenmesini önler.

*MSR sürücü düz bir zeminde yavaşladığında olabilecek çekiş tekerleklerinin kilitlenme hareketine karşı koyar.

*ESBS frenleme basıncını artırarak, fren asistanı acil frenleme gerektiren durumlarda sürücülere yardımcı olur. Bu, gereken fren mesafesinde önemli bir düşüş sağlayabilir.

*ASR kaygan zeminlerde tekerlekler patinaj yapmadan düzgün kalkış ve hızlanmayı sağlar.

*Lastik basınç kontrolü sürücüyü her zaman lastik basınçları hakkında bilgilendirir.

*Yokuş kalkış Asistanı sürücülere yokuşta emniyetli şekilde kalkış yapmaları için yardım eder. Sistem yüzde beş veya üzerindeki eğimlerde devreye girerek yokuşta el freni kullanmadan emniyetli şekilde kalkış yapılmasını sağlar. Sistem otomobilin geri kaymasını veya motorun stop etmesini önler.

*Fren flaşör ışıkları özellikle otobanlarda trafik sıkışıklıklarına yaklaşırken veya otomobilin önüne beklenmedik bir engel çıkması durumunda ani fren yapıldığında arkadan çarpma riskini azaltır.